2020-10-20, antradienis, 22:46.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:13, leidžiasi 18:18, dienos ilgumas 10:5.
A1
SFR1 Raseiniai

7 natūralūs insekticidai, kurie gali pakeisti toksinius preparatus

2016-12-25, paskelbė Dienos NAUJIENOS
7 natūralūs insekticidai, kurie gali pakeisti toksinius preparatus

Jei gamtoje egzistuotų priemonė nuo visų kenkėjų, tai nebūtų poreikio kurti sintetinius preparatus. Tačiau pastarieji irgi nepadeda išspręsti visų problemų. Ypač kai jie naudojami pažeidžiant saugumo reikalavimus. Tada sintetiniai preparatai kenkia ir žmogui, ir supančiai aplinkai. Dalį jų galima pakeisti natūraliais produktais, kurie nenusileidžia efektyvumu ir nekenkia ekologijai. Baker Tilly išskiria sekančius natūralius produktus.

Muilo tirpalas

Jis padės sunaikinti čiulpiančius kenkėjus – amarus, erkes, cikadėles, tripsus, blakutes, skydamarius. Tai netoksiška priemonė. Kenkėjai dūsta, nes po muilo plėvele neturi kuo kvėpuoti. Muilo tirpalai parduodami sodo prekių centruose bei internetinėse parduotuvėse. Lengva juos pasidaryti ir patiems: vieną šaukštą skysto muilo supilti į litrą vandens, o po to supilti gautą tirpalą į pulvetizatorių. Tik prieš tai įsitikinkite, kad naudojate natūralų muilą. Antraip pakenksite augalui ir gausite žalingą cheminį efektą.  

Diatomitinė žemė

Diatomitas – tai suakmenėjusių mikrobų ir jūros dumblių liekanos miltelių pavidalu. Veiksmingas tik sausu oru. Po lietaus ar laistymo reikia pakartotinai naudoti diatomitą. Kai kenkėjai šliaužia per jį, fiksuojamas toks pat vaizdas tarsi žmogus šliaužtų per stiklo šukes – diatomitinė žemė “kramsnoja” vabzdžius. Muilo tirpalas veiksmingas minkštą kūną turintiems vabzdžiams, o turintiems kietą kūno apvalkalą geriau tinka diatomito milteliai. Efektyviai naikina skruzdes, vorus, kopūstų ir morkų museles.  
   
Geležies fosfatas

Šis natūraliu keliu susidaręs mineralas veiksmingas kovojant prieš sraiges ir šliužus. Preparatas padengtas medžiaga, kuri vilioja kenkėjus ir iš vidaus veikia kaip nuodas. Mažomis dozomės jis nekenksmingas žmonėms, naminiams gyvūnams ar supančiai aplinkai. Geležies fosfatas geriau įveikia neutralizuojantį lietaus poveikį. Su juo galima apdoroti uogynus, lauko ir uždaro grunto daržoves, dekoratyvinius augalus. Naudoti – pastebėjus šliužų ir sraigių pakenkimus. Dauguma kovos su sraigėmis priemonių turi labiau toksišką geležies formą, kuri nepriimtina ekologiškam ūkininkavimui.

Bt (deltaendotoksinai)

Bt arba Bacillus Thuringiensis – tai dirvos bakterija, kuri aptinkama visame pasaulyje. Kai bakterijos sudaro sporas, jos taip pat išskiria ypatingus baltyminius kristalus. Šie natūralūs baltymų proteinai kai kuriems vabzdžiams yra toksiški. Jie dar vadinami delta¬endotoksinais. Jie nekenkia žmonėms, naminiams gyvūnams, žuvims, paukščiams bei kitiems gamtos atstovams. Ši priemonė naudojama kovojant su kopūstinių kultūrų kenkėjais. Deja, ši bakterija gali pakenkti ir naudingiems vabzdžiams. Bacillus Thuringiensis patartina naudoti vieną kartą, nes kenkėjai greitai prie jo adaptuojasi. 

Paenibacillus popilliae

Tai Bt giminaitis, iš lėto plintantis dirvožemyje bei turintis nuolatinį efektą. Jis naudojamas prieš japonų vabalą, kurio lervos minta žolių šaknimis, o suaugusios pagraužia daržovių, vaismedžių, rožių ir kitų dekoratyvinių augalų lapus. Paenibacillus popilliae terpiamas į dirvožemį vieną kartą. Praeis keli metai kol priemonė išplis dirvožemyje ir užkirs kelią lervų plitimui. 
 
Nimbamedžio aliejus

Šiai priemonei kenkėjai retai įgyja imunitetą. Tai nuodingas azijietiško nimba medžio ekstraktas, kuris naikina visus kenkėjus. Dažnai jis naudojamas pakartotinai. Nimbamedžio aliejus nekenksmingas naudingiems vabzdžiams.
  
Skaistenis

Skaistenis yra daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 60 centimetrų aukščio. Jis yra labai panašus į ramunę. Skaisteniai Lietuvoje natūraliomis sąlygomis neauga, tačiau juos galima auginti. Tai vienas toksiškiausių gamtinių insekticidų, tačiau ekologiniame ūkyje jo naudojimas leidžiamas. Ši priemonė efektyviai veikia prieš skraidančius kenkėjus, bet po žeme gyvenantiems neturi jokio poveikio. Neefektyvi ji ir prieš augalų įplyšimuose gyvenančius kenkėjus – tų vietų nepasiekia  purškimas, todėl su skaistenių ekstraktu negalima kontaktuoti.  

                                                                                                                                                                         Pranas Raščius


 

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt