2020-10-24, šeštadienis, 14:48.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:21, leidžiasi 18:09, dienos ilgumas 9:47.
A1
SFR1 Raseiniai

Čekijos fermeriai ieško naujų verslo krypčių

2016-12-25, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Čekijos fermeriai ieško naujų verslo krypčių

Bizonai, antilopės, lamos, stručiai ir krokodilai – visus šiuos egzotiškus gyvūnus lengvai galima sutikti Čekijos provincijoje. Egzotiškų gyvūnų ūkiai Čekijoje tapo itin populiarūs. Jų atsiradimą nulėmė prekybos centruose pinganti jautiena, kiauliena ir vištiena. Savaime suprantama, tai išprovokavo žemas išaugintos produkcijos supirkimo kainas. Fermeriams neliko nieko kito, kaip ieškoti naujų galimybių savo verslo vystymui.

 

Laukinių gyvūnų skerdiena jau nieko Čekijoje nebenustebinsi –  elnių, kiškių, fazanų mėsos galima nusipirkti be problemų. Todėl vietos  fermeriai apsisprendė auginti egzotiškus gyvūnus. „Krokodilo mėsos filė,“ – tokį užrašą sutiksi Prahos centre įsikūrusioje parduotuvėje „Laukiniai paukščiai“. Čia visada galima nusipirkti fazanų, laukinių ančių, kiškių ir panašiai. Be egzotiškos mėsos, kailiukų ir odos pajamų šaltiniu fermeriai pavertė ir agroturizmą. Laisvadieniais bei savaitgaliais su šeimomis čekai vyksta į šiuos ūkius ir praleidžia laiką su stručiais ar lamomis. Beje, antilopių, elnių bei lamų veisimą remia ES fondai. 200 čekų ūkių laiko tūkstančius šiaurės ir paprastų elnių, muflonų. Šalyje auga 3,5 tūkstančių stručių, kurių dietinė mėsa parduodama prekybos centruose ar mėsos parduotuvėse. Konservatyvus čekų vartotojas vienok nestovi eilėse prie krokodilo mėsos filė, kuri yra brangesnė nei tradicinė mėsa. Masarykovo apylinkėse įsikūrusioje krokodilų fermoje dietinė šių gyvūnų mėsa parduodama 5-6 kartus brangiau nei vištiena. Šiandien vienas kilogramas krokodilo mėsos Europoje kainuoja apie 40 eurų. Už reptilijos odą mokama iki 5000 eurų. O štai bizono mėsa 10 kartų brangesnė už jautieną. Neatsitiktinai egzotiška mėsa keliauja į brangius restoranus.

 

Afrikietiška  tilapija, kuri veisiama šiltuose Tisovo elektrinės vandenyse netoli  Karlovi Varų, geriausiais laikais sulaukdavo daugybės užsakymų. Kasmet čia jos būdavo sugaunama po 500 centnerių. Prekinis tilapijos svoris – 5 kg. Jos mėsa skoniu panaši į upėtakio mėsą, o kūnas turi mažai kaulų. Dalis sugautos tilapijos buvo eksportuojama į Belgiją ir Italiją. Šiandien afrikietiškos tilapijos paklausa sumažėjusi, nes parduotuvėse ji brangesnė už čekišką karpį, o į Vakarų Europą ją pradėjo vežti patys afrikiečiai. Padėtį gelbsti gausi vietnamiečių diaspora, kuri šią žuvį itin vertina.  

 

Prekybininkai žino, kad smulkmenos visada atneša didesnį pelną. Todėl jei stambių raguočių šeimininkai grumiasi su tarptautine konkurencija, tai smulkių gyvūnų augintojai kol kas klęsti. Ypač tie, kurie verslą perkėlė į nuosavų namų rūsius. Kasmet Čekija eksportuoja akvariumo dekoratyvinių žuvyčių už 300 mln. kronų. Tai oficialios statistikos duomenys. O jei pridėtume nelegalius veisėjus, kurie dekoratyvines žuvytes parduoda Vokietijos, Italijos ir kitų šalių zooparduotuvėms, pajamų kiekis išaugtų dvigubai. Dekoratyvinių žuvyčių auginimas glaudžiai susijęs su ekologija. Antai netoli  Ostravo – miesto Čekijos rytinėje dalyje – auginama Nilo tilapija    visų pirma ne mėsai, o tvenkinių ekologinei sveikatai užtikrinti – mat ji maitinasi vandens augalais, kurių nemėgsta europinės žuvys. Pavasarį penkių centimetrų ilgio nupirktos Nilo tilapijos rudenį keliauja į keptuvę, nes šaltą žiemą jos neišgyventų. 

 

Kitas pavyzdys – Kanados sliekai, kurie puikiai perdirba miestų valymo įrengimų sukauptas atliekas. Po kelių mėnesių iš jų susiformuoja geros kokybės kompostas, noriai perkamas daržininkų. Sliekai ne tik gamina kompostą, bet ir praverčia žvejams. Václav Fuchs, gyvenantis Ceské Budejovice, kasmet parduoda po 15 tonų sliekų.   

 

Kęstutis Šutinys

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt