2020-05-27, trečiadienis, 00:12.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:04, leidžiasi 21:51, dienos ilgumas 16:46.
A1
SFR1 Raseiniai

Jubiliejinis kalėdinis prekymetis

2016-12-27, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Jubiliejinis kalėdinis prekymetis

Artėjant gražiausioms metų šventėms, Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, kaip ir kasmet surengė tradicija tapusį kalėdinį prekymetį. Šis, gruodžio 10 d. vykęs, prekymetis – jubiliejinis – jau dešimtasis. Tradicinis renginys pirmąjį kartą vyko Joniškio sinagogų komplekse. Visos trys mugės dalys: šeškaturgis, skaistaturgis ir saldaturgis atsidūrė po vienu Joniškio Baltosios sinagogos stogu. Etnologų teigimu, šeškaturgio pavadinimas kilęs nuo jame pardavinėtų šeškų kailiukų, nes iš jų buvo daromos apykaklės. Manoma, kad skaistaturgis taip vadintas todėl, kad jame buvo galima įsigyti įvairiausių dovanų, o gavusio dovaną žmogaus veidas tarsi nušvinta ir pasidaro skaistus. Saldaturgyje būdavo pardavinėjama viskas, ko reikia šventiniam stalui: spanguolės, aguonos, medus, džiovinti grybai ir įvairūs saldumynai.

 

Įvairiausiais rankdarbiais, dirbiniais, margomis autentiškomis artėjančių Šv. Kalėdų dovanėlėmis, skaniais gardėsiais Joniškio Baltojoje sinagogoje prekiavo kone šimtas žmonių. Prekiautojai atvyko ne tik iš Joniškio krašto bei aplinkinių miestų, bet ir iš Latvijos bei tolimesnių Lietuvos vietų. Prekiaujančiųjų įvairiausiais rankdarbiais tarpe buvo galima sutikti amatininkų, tautodailininkų ir dailininkų. Į mugę sugūžėjo tiek daug žmonių, kad įėjus pro Baltosios sinagogos duris, žmonių minia, tartum srove, įtraukdavo kiekvieną naujai atėjusį. Visur buvo girdimas žmonių šurmulys, pasikalbėjimai, derybos, o pro akis nepraslysdavo kalėdinių dovanėlių margumynai, šypsenos, artėjančių švenčių nuotaika žmonių veiduose.

 

Tuo tarpu, šalia stovinčioje Joniškio Raudonojoje sinagogoje kurį laiką tvyrojo ramybė. Antrajame sinagogos aukšte, ant vaišėmis nukloto stalo mirgėjo keletas žvakučių. Čia įsikūrė Pošupių kaimo bendruomenės arbatinė. Joje užsukę svečiai galėjo susišildyti karštais gėrimais ir paskanauti įvairiausių gardumynų. Ne ilgai trukus Raudonoji sinagoga ėmė pildytis žmonėmis. Romansų muzikos koncertas pritraukė begalę jo pasiklausyti norinčių miestiečių – sausakimša pirmojo aukšto pagrindinė erdvė ir didelis būrys žmonių antrojo aukšto moterų galerijoje. Visi susirinkę turėjo progą prieš didžiąsias metų šventes išgirsti susimąstymo, prisiminimų ir ramybės jausmus keliantį muzikos koncertą, kurį jiems dovanojo: Joniškio kultūros centro romansų grupė „Ašalia“, Plikiškių kaimo bendruomenės romansų grupė „Momento“ ir Rudiškių folkloro ansamblis „Rudbala“, o viso koncerto metu gražiausiomis ir šilčiausiomis emocijomis visus susirinkusiuosius apdalino šio renginio vedėja Vidutė Petraitienė.
Šventės metu organizatoriai ragino nepamiršti sunkiai besiverčiančių rajono gyventojų, kurie švenčių laukia su dideliu nerimu bei kreipėsi į geros valios žmones, pagal galimybes ką nors paaukoti į simbolinį gerumo krepšį. Prekiautojai buvo dosnūs ir geranoriški, tad pavyko surinkti nemažai puikių dovanų, kurios iki švenčių pasieks tuos, kuriems jų labiausiai reikia.

 

Po šiųmetinio kalėdinio prekymečio, po tokio gausaus apsilankiusiųjų žmonių būrio galima tik pasidžiaugti, kad šią gražią kalėdinio prekymečio tradiciją puoselėja jau nebe tik Joniškio istorijos ir kultūros muziejus ir rajono tautodailininkų vadovė Aniceta Krajinienė. Renginio idėja – prikelti istorinę tradicinę mugę ir atgaivinti ją nūdienos pasaulyje taip išsivystė, jog visi dalyvaujantys kalėdiniame prekymetyje – prekiautojai, amatininkai, dailininkai ir tautodailininkai, romansų grupės, folkloro ansambliai ir, žinoma, visi miestiečiai ir miesto svečiai savo apsilankymu, gera nuotaika – tapo šios tradicijos puoselėtojais.

 

Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus informacija ir nuotraukos

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt