2020-10-24, šeštadienis, 12:04.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:21, leidžiasi 18:09, dienos ilgumas 9:47.
A1
SFR1 Raseiniai

Kad JAV fermeriai galėtų remontuoti savo traktorius, reikia pakeisti autorinių teisių įstatymą

2016-12-25, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Kad JAV fermeriai galėtų remontuoti savo traktorius, reikia pakeisti autorinių teisių įstatymą

Beveik prieš metus Geektimes išspausdino straipsnį apie amerikietį fermerį Dave Alford, kuris daug metų dirba savo rančoje. Bendras rančos plotas užima apie 400 hektarų. Šios žemės apdirbimui naudojama daug technikos, kuri kart nuo karto lūžta. Fermeris linkęs viską remontuoti pats. Per tris dešimtmečius jis suremontavo ne vieną dešimtį traktorių. Neperseniausiai Dave Alford nusipirko dar vieną traktorių – šiuolaikinį John Deere 8520T. Jame sumontuotas kondicionierius ir borto kompiuteris, galintis parodyti, pavyzdžiui, variklio stovį. Sistema parodo bet kokį gedimą. Tai patogu, nes galima pataisyti gedimą iš anksto žinant, ką reikia taisyti. Bet tuo patogumas ir baigiasi, nes fermeris nebeturi teisės pats susiremontuoti traktorių – pasirodo, kompiuterio programinė įranga yra apsaugota traktoriaus gamintojo. 

 

Nulaužti skaitmeninę apsaugą DRM fermeris negali (nors ir žino, kaip tai padaryti), nes kaipmat pažeis 1998 metų  Digital Millennium Copyright Act įstatymą. Už DMCA pažeidimą teismas gali nubausti fermerį pusės milijono dolerių bauda arba keliems metams pasodinti į kalėjimą. Kol kas tokių precedentų dar nebuvo, tačiau nereiškia kad jų negali būti. Todėl kiekvienas traktoriaus gedimas verčia laukti atvykstančio kompanijos specialisto. Galima traktorių tempti į aptarnavimo centrą, esantį už 65 kilometrų. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju gaištamas laikas. John Deere draudimą patiems fermeriams remontuoti traktorius aiškina taip: nekvalifikuotas remontas gali tik dar labiau pakenkti. Fermeriai gi laikosi kitos nuomonės: jei traktorių jie nusipirko, tai ir visos teisės priklauso jiems. Fermerių siekį patiems remontuoti savo techniką remia juristai, elektronikos specialistai, mechanikai. Deja, palaikymas žodžiais bejėgis prieš lobistinius interesus. Todėl remonto meistras Kyle Wiens, bendruomenės iFixit  įkūrėjas, ėmė vadovauti fermerių judėjimui. „Aš ne juristas. Aš remonto meistras ir  švietimo programinės įrangos kūrimo specialistas. Remontuoju įvairius daiktus, ypač tuos, kurie susiję su kompiuterine technika. Kai mano draugas fermeris klausia, ar yra koks nors būdas „apeiti“ jo traktoriaus programinės įrangos apsaugą, žinau, kad tai nelegalu. Vienintelis būdas įveikti DMCA apribojimus – paprašyti Autorinių teisių biurą (United States Copyright Office), kad jis pakeistų kai kurių straipsnių formuluotę. Praėjusiais metais buvo peržiūrėtos 27 pasiūlytos išimtys. Viena iš jų lietė būtent žemės ūkio techniką,“ – sako Kyle Wiens. 

 

Paduoti užklausimą apie įstatymo išimčių svarstymą gali kiekvienas JAV pilietis. Po to lieka tik stebėti situaciją, paveikti proceso niekaip negalima. Kyle Wiens padarė viską, kas buvo jo jėgoms. Jis palaikė keletą išimčių, padėjo teisingai paruošti dokumentaciją ir įteikti ją įstatymų leidėjams, surinko apie 40000 autorinių teisių reformą palaikančių atsiliepimų. Autorinių teisių biuras be to dar pasiūlytoms išimtims reikalauja teisiškai kompetentingų argumentų. Kyle Wiens surado teisininkų komandą, kuri išiuo klausimu dirbo ištisus metus.

 

Eiliniai žmonės negali pasamdyti armijos juristų, besispecializuojančių autorinių teisių klausimuose. Pagrindinė kliūtis – pinigai. Juristai – nepigus malonumas. Geri juristai kartais kainuoja visą žmogaus turtą. Autorinių teisių atveju prieš visuomenę stovi profesionalūs ir gerai apmokami juristai, tarnaujantys grupei lobistų. Už DMCA nugaros stovi JAV kino kompanijų asociacija Motion Picture Association of America. Šios asociacijos nariais yra šešios stambiausios Holivudo studijos: The Walt Disney Company, Sony Pictures, Paramount Pictures, 20th Century Fox, Universal Studios, Warner Bros. Į asociaciją įeina ir Amerikos įrašų kompanijų susivienijimas (Recording Industry Association of America), Amerikos programinės įrangos ir kompiuterinių žaidimų gamintojų asociacija (Entertainment Software Association) bei JAV automobilių gamintojų aljansas (Alliance of Automobile Manufacturers). Visos tos organizacijos deda maksimum pastangų, kad būtų išvengta autorines teises ginančių įstatymų pataisų. Kiekviena siūloma pataisa pirmiausia susiduria su DMCA profesionalių juristų prieštaravimais. Todėl įstatymų pataisos patvirtinamos itin retai. 

 

Praėjusiais metais įprastas scenarijus vis gi buvo kitoks. Didžiulė autorinių teisių specialistų komanda nutarė nemokamai padėti visuomenei pasiekti kai kurių įstatymų pataisų. Prie jų prisidėjo Electronic Frontier Foundation, Public Knowledge, Pietų Kalifornijos intelektualinės nuosavybės institutas ir kitos organizacijos. Pastangos davė savo vaisių: 2015 metais JAV patvirtinta daugiau įstatymų pataisų nei kada nors anksčiau. Viena šių pataisų lietė traktorių remontą.   

 

Regis, viskas pasibaigė gerai, galima švęsti pergalę. Tačiau iki tikros pergalės dar toli. Pataisos buvo patvirtintos, bet traktorių atžvilgiu yra įdomus niuansas. Traktorių gali remontuoti tik pats fermeris. Ne mechanikas, ne samdomas darbuotojas, bet fermeris. Dauguma fermerių puikiai nusimano, kaip traktorius dirba, gali be vargo suremontuoti jo agregatus, bet menkai susigaudo kompiuterinėse jo sistemose. Todėl be sertifikuotų John Deere specialistų ir vėl neišsiversi. O svarbiausia – po trijų metų vėl viskas sugrįš į seną vagą. Įstatymų pataisos galioja tik trejis metus. Po to reikės iš naujo organizuoti įstatymo pataisų maratoną. Taigi pagalbos reikia prašyti ne Autorinių teisių biuro, o JAV Kongreso. Kol Kongresas nepakeis DMCA įstatymo, tol niekas nepasikeis.    

 

                                                                                                                                                                        Kęstutis Šutinys                                                              

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt