2020-10-24, šeštadienis, 14:15.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:21, leidžiasi 18:09, dienos ilgumas 9:47.
A1
SFR1 Raseiniai

Kad mūsų vaikai gyventų saugiai

2016-12-23, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Kad mūsų vaikai gyventų saugiai

1999 metais Didžiojoje Britanijoje šeimos nariai (vyrai iš žmonų, žmonos iš vyrų ir pan.) pagrobė 203.900 vaikų. 98% šių vaikų grįžo namo sveiki. Dar pridėkime, kad 58.200 vaikų buvo pagrobta svetimų žmonių. 99% vaikų į namus grįžo sveiki. Iš svetimų žmonių padarytų nusikaltimų 115 buvo rimti, susiję su išpirka arba nužudymu. 60% iš 115 vaikų buvo tėvams sugrąžinti saugiai. Daugiau nei 50% vaikų, kuriuos pagrobė svetimi žmonės, buvo paimti iš gatvės, transporto priemonės, parko ar miško. Beveik 75% vaikų, kuriuos pagrobė šeimos nariai, buvo paimti iš jų pačių namų, kiemo arba draugų namų.

Tam, kad mūsų vaikai gyventų saugiai, būtina jiems kiekvienoje amžiaus grupėje suprantamai paaiškinti apie galimai pavojingas situacijas. Statistika čia gali būti pakankamai veiksmingas būdas, padedantis suformuoti išankstines jaunų žmonių nuostatas nusikaltimų ir specifinės rizikos atžvilgiu.  Didžiosios Britanijos nusikaltimų statistika teigia, kad 2003/2004 metais 10 - 15% visų šalyje padarytų nusikaltimų – prieš žmones nukreiptas smurtas. ⅔ tokių nusikaltimų iniciatorių – vienaip ar kitaip aukoms pažįstami asmenys. Ta pati statistika sako, kad smurto aukomis vyrai tampa dukart dažniau nei moterys. 23% smurto aukų – jauni žmonės, nesulaukę nė 24 metų. Vyresni žmonės smurto aukomis tampa rečiau: tik 2% nukentėjusiųjų turi daugiau nei 65 metus. Beveik pusę visų smurtinių nusikaltimų sudaro gatvės apiplėšimai, kurių metu dažniausiai vagiami mobilieji telefonai.

Tyrimai sako, kad vaikai Airijoje atsakingai naudojasi internetu ir mobiliųjų telefonų technologijomis. Šalis naujų technologijų paplitimo atžvilgiu daug kur lenkia Europą. Namuose prieigą prie interneto turi 87% vaikų (Europos vidurkis – 62%). Mokyklose ar koledžuose internetu gali pasinaudoti 66% moksleivių (Europos vidurkis – 63%). Airija lenkia Europą ir mobiliojo interneto paplitimu (mobilieji telefonai, nešiojamieji kompiuteriai ir kiti prietaisai). Procentinis santykis čia atrodytų taip: 21% palyginus su 9%. 

53% Airijos vaikų internetu naudojasi kasdien arba beveik kasdien. Itin aktyviai internetu naudojasi 15-16 metų paaugliai. Bemaž trys ketvirtadaliai jų kasdien nardo po interneto erdvę. Tiesa, šiuo atžvilgiu Airija šiek tiek atsilieka nuo Europos vidurkio – kasdien arba beveik kasdien čia sėdi prie interneto 60% vaikų, o Šiaurės Europoje ir Skandinavijos šalyse ir dar daugiau – iki 80%. Nepaisant to, kad Airijos vaikai turi geras galimybes naudotis internetu, kasdien interneto naršymui jie skiria vos valandą (61 minutę). Tuo tarpu Didžiosios Britanijos vaikai net 50% daugiau (vidutiniškai 99 minutes per dieną).

Tai, kad Airijos vaikai pakankamai saugiai naudojasi internetu, didelis tėvų ir mokytojų nuopelnas. Tėvai aktyviai domisi vaikų saugumu internete – net 91% tėvų yra tam tikri tarpininkai tarp vaiko ir interneto. Europos vidurkis čia 87%. Daugelis Airijos vaikų tėvų (72%) stebi, ką jų atžalos veikia internete, ypač jaunesnio amžiaus. Dalis tėvų kalbasi su vaikais apie tai, ką jie daro internete. Svarų tarpininko vaidmenį atlieka mokytojai. 68% vaikų prisipažino, kad mokytojai išmokė juos saugiai naudotis internetu. Šis rezultatas gerokai viršija Europos vidurkį – 58%. 61% moksleivių teigia, kad jų mokytojai paaiškino jiems, kodėl kai kurie tinklalapiai yra geri arba blogi. Pozityvų vaidmenį čia suvaidina ir kasmet Airijoje organizuojami saugesnio interneto dienos renginiai.

Ankstyvosios pamokos apie asmens saugumą

Maži vaikai neturi aiškios sampratos apie sutiktus nepažįstamus žmones. Jeigu sutiktasis yra nepatrauklus ar akivaizdžiai kelia grėsmę, jie prie tokio žmogaus nesiartins, stengsis su juo nebendrauti ir galbūt nuo jo pabėgs. Tačiau jei nepažįstamasis draugiškai nusiteikęs, patrauklus ir dar sugebantis kažkuo sudominti – štai tada ir prasideda visos problemos. Viena Airijos televizijos kūrybinė grupė atliko eksperimentą. Simpatiška moteris paprašė vaikų padėti paieškoti pradingusio šuniuko. Vaikai iškart sutiko. Entuziastingai naršė krūmus ir net negalvojo apie gresiantį pavojų. Ši televizijos laida pribloškė tėvus – jie pasibaisėjo savo vaikų naivumu ir patiklumu.

Mokykite vaiką tvirtai sakyti „ne“, jei kas nors bando paliesti jį nepadoriai,  nepatogiai ar grėsmingai. Antraip taip besielgiantis žmogus pamanys, kad jo veiksmai vaikui priimtini. Tokius atvejus be jokio gėdos jausmo vaikas turi atskleisti tėvams.

Jau nuo mažens reikia vaikui įskiepyti įprotį informuoti tėvus apie savo buvimo vietą. Netgi tada, kai vaikas eina į kiemą žaisti, jis turi pasisakyti, kur eina, ko eina, su kuo ten bus ir kada sugrįš į namus.

Pratinkite vaiką vengti automobilių su nepažįstamais žmonėmis. Nevalia sėsti į tokį automobilį, net jeigu tam bus ir labai rimta priežastis.

Neafišuokite vaiko vardo matomose vietose, pavyzdžiui, nerašykite jo ant kuprinės ar sportinės kepuraitės. Siekdamas apgauti jūsų vaiką, nepažįstamasis šia informacija gali pasinaudoti. Svetimo žmogaus vardu pašauktas vaikas pamanys, kad sutiko jūsų šeimos draugą, kitaip sakant nepavojingą nepažįstamąjį.

Išmokykite vaiką saugiai elgtis prekybos centre. Veikiausiai ne kartą teko atsidurti situacijoje, kai vaikas netikėtai kažkur ima ir nuklysta. Tada strimgalviais puolame jo ieškoti, bėgame į informacijos skyrių ir prašome garsiai paskelbti paiešką. Tegul pasiklydęs vaikas žino, kad pagalbos reikia ieškoti ne pas atsitiktinius žmones, o kreiptis į oficialiai šiame centre dirbančius darbuotojus, kurie turi prisisegę korteles. „Wal-Mart“ prekybos tinklas panašiais atvejais kaipmat užveria visas laukines duris ir neatveria jų tol, kol nesurandamas pradingęs vaikas. Tokiu būdu bandoma apsaugoti vaiką nuo pagrobimo. Ši procedūra vadinama Adomo kodeksu, kurį suformulavo JAV Nacionalinis dingusių ir išnaudojamų vaikų centras, o 2006 metais pasirašė JAV prezidentas Georgas Bušas. Geriausia, žinoma, būtų jeigu su vaiku iš anksto aptartumėte, kur tokiu atveju susitiktumėte – prie informacijos centro, vidinio fontano, laikrodžio bokšto ar kitos iš visų pusių puikiai matomos vietos.

Sunku vaikams suvokti, kad suaugusieji gali jais piktnaudžiauti. Ypač giminės, mokytojai, treneriai ar šeimos draugai. Tačiau vaikai privalo žinoti, kad visi jie gali tai padaryti. Todėl pastebėję jų elgesyje ką nors įtartino ir neadekvataus, privalo pasakyti tvirtą „ne“! Jeigu vaikui nepatinka brolio kutenimas, jis turi sakyti „ne“! Jeigu nepatinka dėdės glostymas, taipogi reikia sakyti „ne“! 

Paaiškinkite vaikui, kad nepadoriai pasielgęs arba ketinęs pasielgti žmogus gali paprašyti visa tai išsaugoti paslaptyje. Esą tai tik judviejų reikalas ir jeigu kas nors apie tai daugiau sužinos – bus pakenkta to žmogaus autoritetui. Tegul vaikas prižada tai padaryti. Tačiau vėliau tėvams turi atskleisti šį įvykį. Ir tai nebus joks „garbės žodžio sulaužymas“. Prižadėjęs išlaikyti paslaptį, vaikas tik sustabdys nepageidaujamą elgesį. O pasipasakojęs tėvams – užkirs kelią tokių veiksmų pasikartojimui.

O dabar atidžiai sukluskite: pernelyg dažnai tėvai netiki savo vaikų skundais, ypač kai jie liečia šeimos narius ar draugus. Tad kaipgi jie apsaugos savo vaikus, jeigu negali apsaugoti savęs nuo aklo netikėjimo?

Ar jūsų vaikai žino, kada ir kaip pasakyti „NE“ vyresnio amžiaus žmogui?

Jeigu suaugęs pažįstamas ar nepažįstamas žmogus vaikų žaidimo aikštelėje užgaulioja jūsų vaiką, vadinasi, jam yra keliama grėsmė – fizinė arba seksualinė. Daugumoje civilizuotų valstybių vaikai dabar mokomi, kaip apsisaugoti. Tuo tikslu jiems mokyklose organizuojamos specialios pamokos, įkurti savigynos mokymo centrai. Vaikų saugumu rūpinasi ne tik tam tikros valstybinės institucijos, bet ir visuomeninės organizacijos, kurios konsultuoja tėvus ir jiems pataria vaikų saugumo klausimais. Apibendrintai būtų galima išskirti keletą dalykų, kuriuos jūsų vaikas privalo žinoti vardan savo saugumo. Pasakykite vaikui, kad saugumas – jo teisė ir niekas negali jos atimti. Vaikas privalo ginti savo kūną, nes kūnas, ypač tos asmeninės vietos, kurias dengia maudymosi kostiumėlis, priklauso tik jiems. Besikėsinantiems į vaiko kūną, reikia duoti tvirtą atkirtį, t.y. vaikas neabejodamas privalo pasakyti „NE“. Dauguma vaikų mokomi paklusti suaugusiųjų valiai. Tai nėra teisinga. Jeigu suaugęs žmogus stengiasi įskaudinti, vaikas turi jam pasakyti „NE“. Vaikas privalo žinoti, kaip apsisaugoti nuo besikabinėjančių. Dažniausiai kabinėjamasi prie jaunesnių, lengvai pažeidžiamų vaikų. Tokiais atvejais svarbiausia atsispirti provokacijoms ir išvengti muštynių. Esant galimybei, pagalbos reikėtų kreiptis į draugus. Jeigu vaikas gali būti sužalotas, lai jis atiduoda tai, ko besikabinėjantieji reikalauja (dviratį ar pan.). Pasakykite vaikui, kad Jūs tikrai nesupyksite, jei jis grįš namo be TO daikto. Įpratinkite vaiką nebijoti ir pasipasakoti neeilinius nutikimus. Jeigu vaikui reikalinga Jūsų pagalba, visų pirma, jis turi žinoti, kad Jūs juo patikėsite ir paremsite. Tai ypatingai svarbu seksualinės prievartos atvejais. Vaikai paprastai apie tokius dalykus niekada nemeluoja, todėl privalote patikėti. Vaikų tvirkintojai dažnai sako vaikams, kad pabučiavimas ar prisilietimas bus „jųdviejų paslaptis”. Pasakykite vaikams, kad kai kurių momentų negalima laikyti paslaptyje, net jeigu ir esi kažkam prisižadėjęs apie tai nekalbėti. Išaiškinkite savo vaikams, kad jie gali pasakyti „ne”, jei juos kas bučiuoja ir liečia, kai jie to nenori. Jeigu kažkas juos liečia ir liepia apie tai nesakyti, vaikai turi apie tai pranešti Jums. Niekada neverskite savo vaiko ko nors apsikabinti ar bučiuoti. Dauguma geranoriškų suaugusiųjų paprastai niekuomet neprisiartins prie vienišo vaiko be reikalo, nebent pastebėtų, kad jis pasimetė ar atsitiko kokia nelaimė. Įspėkite savo vaiką nekalbėti su nepažįstamaisiais ir mandagiai išvengti bet kokio kontakto su jais. Jeigu nepažįstamasis bando kalbėti su Jūsų vaiku, tegul vaikas jums apie tai pasako. Pasakykite savo vaikui, kad pavojaus atveju jie gali laužyti bet kokias taisykles. Jie gali pabėgti, šaukti, meluoti ar spardytis, kad tik išvengtų nemalonumo.

Vaikų asmens saugos mokymas – itin jautri sritis

Vaikų savigynos mokymas yra labai jautri sritis.  Ji turi būti vertinama jautriai ir profesionaliai.  Jautriai, nes vaikas privalo teisingai įvertinti situaciją, ypač kai yra išsigandęs. Profesionaliai, nes savigynos būdai turi būti ne tik efektyvūs, bet ir atitikti amžiaus grupę. Vienas labiausiai patyrusių šios srities specialistų Didžiosios Britanijos atstovas Mark Davies.  Markas maždaug dešimtmetį studijavo paslaptingus ir mažiau žinomus pasaulyje kovos menus. Instruktoriui pavyko surasti stilizuotą mokymo formą. Dėl to jo seminarai yra populiarūs ir naudingi. Seminarų užsiėmimai pritaikyti skirtingoms amžiaus grupėms ir žinovų yra rekomenduojami tarptautiniu mastu. Antai darželinukams suaugęs nepažįstamas žmogus pristatomas tarsi ateivis. Niekas iš pradžių negali pasakyti – blogas jis ar geras. Grupė sužino, kaip ateivis gali siekti blogų tikslų, kokie tie blogi tikslai gali būti ir išmoksta apsiginti nuo galimos agresijos. Instruktorius sako, kad ypač vyresni vaikai gali gauti daug naudos iš savigynos mokymo. Išmokęs apsiginti, vaikas įgyja daugiau pasitikėjimo savimi. Tad savigynos ir asmens saugos mokymas turėtų būti mokyklose privalomas.

Siekiant užtikrinti savo vaikų saugumą, jūs privalote:

1. Žinoti savo vaikų įpročius ir kasdieninės veiklos pobūdį.
2. Domėtis, ką jie mėgsta ir kas jiems nepatinka.
3. Skatinti atvirą bendravimą. Tegul jūsų vaikai žino, kad su jumis jie gali aptarti bet kokią situaciją.
4. Užtikrinkite vaikus, kad jų saugumas yra jūsų rūpestis Nr. 1.
5. Nustatykite vaikui ribas: lankytinų vietų, lankytinų žmonių, elgesio.
6. Pasistenkite, kad vaikas turėtų „bičiulių komandą“.
7. Įpratinkite vaiką pasitikėti savo instinktais ir reikiamu momentu pasakyti „NE“.
8. Žinokite, kur yra jūsų vaikai bet kuriuo metu.
9. Vaikai privalo jus perspėti, jeigu keičiasi jų planai.
10. Atminkite: jūsų dėmesio ir priežiūros niekas negali pakeisti. 

                                                                                                                                                                      Kazimieras Šatas

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt