2020-10-24, šeštadienis, 12:44.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:21, leidžiasi 18:09, dienos ilgumas 9:47.
A1
SFR1 Raseiniai

Kaip amerikiečiai kovoja su pieno pertekliumi

2016-12-25, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Kaip amerikiečiai kovoja su pieno pertekliumi

JAV fermeriai gamina tiek daug pieno ir pieno produktų, kad yra priversti visokiais keliais jais atsikratyti: atiduoda juos labdaros fondams, plečia mokyklų meniu asortimentą, su didelėmis kompanijomis kuria naujus produktus. Kartais pieną reikia tiesiog išpilti. Per šių metų aštuonis mėnesius JAV fermeriai į laukus ir komposto duobes išpylė 160 mln. litrų pieno, praneša žurnalas The Wall Street Journal remdamasis JAV žemės ūkio departamento duomenimis. Pieno pertekliumi galima užpildyti 66 olimpinius baseinus. Per paskutinius šešiolika metų toks didelis niekam nereikalingas pieno kiekis pasitaikė pirmąkart.   

Gamintojai visais įmanomais būdais ieško naujų pieno realizavimo kelių – bandoma daugiau pieno siūlyti mokyklinių pietų metu, stengiamasi keisti tacos ir bandelių receptūras. Tačiau dauguma fermerių negali atvežti pieno iki surinkimo punktų, nes nuo 2014 metų nukritus pieno kainoms 36% pelnas nepadengia transporto išlaidų. Mičigano valstijų pieno gamintojų asociacijos prezidentas Kenas Nobis sako, kad pieno atsikratyti stengiamasi visur – nuo Minesotos iki Naujosios Anglijos. Asociacijos nariai kai kur padidino pieno perdirbimo gamyklų pajėgumus, 300 tūkst. litrų pieno paaukojo maisto fondui. Vasarą, déjà, asociacijos nariams reikėjo lieso pieno partiją panaudoti kaip trąšas, nes neatsirado vairuotojo, kuris pieną pusvelčiui nuvežtų į Viskonsino valstijose esančią pieno perdirbimo gamyklą, turinčią laisvus gamybinius pajėgumus. Net ekologiškų ūkių fermeriai, kurių gamybos išlaidos dėl mažesnių apimčių ir brangiai kainuojančių pašarų dukart viršija tradicinės gamybos išlaidas,  priversti pieną atiduoti įprastoms pieno perdirbimo gamykloms už paprasto pieno kainą. 

Prieš dvejis metus JAV mėsos ir pieno gamintojai pradėjo plėsti gamybą, nes buvo jaučiamas šių produktų deficitas. Tačiau šiandien jau kalbame apie perteklių. Šiemet JAV fermeriai gavo rekordinį kukurūzų ir sojos derlių, o taip pat rekordiškai didelį kiekį paskerdė paukščių ir stambiųjų galvijų. Dėl to maisto produktai čia ženkliai atpigo, o fermerių pajamos sumažėjo – beje, jos mažėja jau treti metai iš eilės. JAV žemės ūkio ministerija planuoja už 20 mln. dol. iš fermerių nupirkti čederio sūrio ir tokiu būdu palengvinti fermerių dalią bei pakoreguoti rinką. Tai būtų antras vyriausybės įsikišimas į rinką per pastaruosius tris mėnesius. Prie vyriausybės pastangų prisideda ir kompanija Dairy Management, kurios paslaugas apmoka 43 tūkst. šalies fermerių. Kompanija investavo dešimtis milijonų dolerių į naujo pienu prisotinto meniu sukūrimą McDonald's, Taco Bell, Domino's Pizza ir dar dešimtims kitų įmonių. Antai McDonald's buvo pasiūlyta sumuštinių, keksų ir bandelių gamyboje skystą margariną pakeisti sviestu. Nauja receptūra buvo pristatyta praėjusių metų rugsėjo mėnesį penkiolikoje tūkstančių McDonald's restoranų. Sugrįžimas prie paprastų ingredientų davė savo vaisių – dvigubai išaugo aguonų bandelių pardavimai. McDonald's restoranų persiorientavimas į sviestą kasmet padidins pieno suvartojimą 300 mln. litrų ir tokiu būdu sumažins šio produkto perteklių. Į picas imta dėti daugiau sūrio. O tai vėlgi skatina perdirbti didesnį kiekį pieno. Daugiau sūrio turinčių picų pardavimai per metus išaugo 4%. Vyriausybės pastangos sureguliuoti rinką kol kas perversmo neatnešė, tačiau kai kurie rezultatai džiugina – tarkim, praėjusiais metais kiekvienas amerikietis papildomai suvalgė apie 0,5 kg sviesto ir sūrio. Dairy Management pernai į straeginę partnerystę investavo 30 mln. dol. – dvigubai daugiau nei 2010 metais, kai bendradarbiavimas su stambiomis įmonėmis tik prasidėjo.

Žemos pieno supirkimo kainos ir Europos Sąjungoje. Pieno gamybos kvotų atšaukimas ir Rusijos embargas išprovokavo pieno perteklių. Todėl liepos mėnesį litras pieno kainavo tik 0,2563 euro. Tokia žema pieno supirkimo kaina Europoje tebuvo prieš septynis metus. Tiesa, rugpjūčio mėnesį pieno supirkimo kaina pradėjo šiek tiek kilti aukštyn, nes sumažėjo jo gamyba. Pieno gamyba Europos Sąjungoje yra subsidijuojama. Liepos viduryje ES politikai priėmė sprendimą šią pramonės šaką paremti dar 500 mln. eurų.  Maisto produktų ir kasdieninio vartojimo prekių perteklius ypač aštriai iškyla Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės tarp ES ir JAV sutarties svarstymo šviesoje. Daug Europos politikų ir ekspertų galvoja, kad apsauginių barjerų pašalinimas, reglamentų ir standartų suvienodinimas – tai žingsnis į JAV kompanijų interesų pusę. Jų gamybos išlaidos mažesnės (visų pirma dėl daug mažesnių mokesčių ir darbo apmokestinimo), vadinasi, ir kainos konkurencingesnės. Visuomenės spaudžiami ES pareigūnai kol kas pristabdė derybas dėl šios sutarties. Eurokomisijos pirmininkas Jean-Claude Juncker teigia, kad Europa tęs derybas, tačiau prieš amerikiečius nekeliaklupsčiaus. Kadangi derybos ir būsimas sutarties tekstas įslaptinti, europiečiai tik post factum sužinos, ar Jean-Claude Juncker išlaikė savo žodį.      

                                                                                                                                                                 Kęstutis Šutinys

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt