2020-10-24, šeštadienis, 14:12.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:21, leidžiasi 18:09, dienos ilgumas 9:47.
A1
SFR1 Raseiniai

Neparsivesk į namus vagių

2016-12-23, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Neparsivesk į namus vagių

Šarvuotos durys, prabangūs baldai, trys palydovinės antenos balkone, išskirtinis automobilis po langais – tokia vieša informacija labai vertinga ilgapirščiams. Apie jūsų pajamas kalba rūbai, kuriuos dėvite jūs ir jūsų šeimos nariai. Jeigu jūsų pečius puošia apie 800 dol. kainuojantis švarkelis, o ant piršto puikuojasi žiedas su tikru briliantu, vadinasi, jūsų bute bus ne vien sulankstoma lovelė ir apibrozdinta kareiviška spintelė. Atkreipti negerų akių dėmesį gali ne itin protingas pinigų švaistymas parduotuvėse, restoranuose, dažni taksi iškvietimai, viešas didelių pluoštų kupiūrų perskaičiavimas bankuose, taupomosiose kasose ir valiutos keitimo punktuose. Mylimo šuns veislė akivaizdžiai atskleidžia solidžią jo kainą. Prestižiniai pasilinksminimų būdai – golfas, jachtos, brangūs klubai – tarytum į parodą - išpardavimą sukviečia potencialių aukų kompanijas. Tiesa, įprastai tos aukos negyvena tipiniuose daugiaaukščiuose. Savo privačius namus jos įsirengia tarsi neįveikiamas viduramžių tvirtoves, todėl gali sau leisti tokį malonumą kaip specialus savo turtų demonstravimas. Jeigu jūs nesate pajėgus užtikrinti patikimos apsaugos sau ir savo nuosavybei, bet stengiatės atvirai pamėgdžioti naujai iškeptus „Rokfelerius“, vadinasi, netrukus sulauksite nekviestų svečių. Kai kurie jauni turtingi žmonės lankosi pigiuose klubuose ar diskotekose ir tokiu būdu stengiasi neatkreipti į save dėmesio. Toks apdairumas ne visada pasiteisina: mat vagys jau perprato šitą gudrybę. Ne vieną gumbą į kaktą gavo, bet dabar vos ne užrištomis akimis iš pigių diskotekų lankytojų išlukštena reikiamą kandidatūrą. Taigi jie akimirksniu pasirinks jus ir atkeršys už ankstesnius nepasisekimus.

Nukentėjusieji dažnai viešai prabyla apie savo turtus. Nejučia jie tarsi pasako: ateikite pas mane dar kartą, dar daug liko neišvogtų vertingų daiktų. Turtingi žmonės dažnai duoda interviu televizijai ir laikraščiams. Jie nepagalvoja, kad tuo metu ne tik primena piktadariams apie savo egzistavimą, bet ir tiksliai nurodo jiems sekančią auką – save. Jei jūs negyvenate tvirtovėje, apjuostoje keturių metrų aukščio siena ir kanalu, kuriame plaukioja išalkę krokodilai, apie savo finansinę sėkmę verčiau patylėkite. Ne vienas savo turtus reklamuoja skelbimuose: perku automobilį, aparatūrą, antikvarinius daiktus (pigių nesiūlyti) ir panašiai. Jeigu norite pirkti brangų daiktą, reiškia turite pinigų. O jei tų daiktų ruošiatės pirkti ne vieną, vadinasi, esate turtuolis. Argi ne šitaip mąsto ilgapirščiai? Jei jau negalite išsiversti be skelbimo, pasistenkite susitarti su pažįstamais dėl kontaktinio telefono arba bent jau nurodykite, kad duotasis telefonas priklauso tarpininkui. Telefoninio pokalbio metu nesakykite savo adreso, neminėkite savo gyvenimo smulkmenų. Visa tai galima panaudoti piktiems kėslams. Ypač pavojingi skelbimai – „skolinu pinigus už palūkanas“, „pirksiu penkių kambarių butą miesto centre“. Jie primena viešą išpažintį: „turiu daug atliekamų pinigų ir labai kenčiu, nes nesugebu jais atsikratyti“. Patikėkite, netrukus atsiras norinčiųjų padėti.

Apie jūsų pajamas iškalbingai byloja prabangios iškabos ant kabineto durų: ant iškabų dažnai būna išvardintos jūsų pareigos ir kiti titulai – belieka tik metines pajamas nurodyti. „Advokatas“, suprask, – pinigų yra. „Advokatų gildijos pirmininkas“ – yra daug pinigų. Jūsų turtingumą nusako vizitinės kortelės, kuriose tiesiogiai nurodytos jūsų pareigos ir netiesiogiai – galimos pajamos. Vagių patogumui jose paryškintas jūsų namų adresas ir telefonas. O juk užtektų jose nurodyti darbo arba kontaktinio telefono numerį. Artimesniam žmogui ant vizitinės kortelės galite ir ranka užrašyti papildomus duomenis apie save. Nedalinkite savo vizitinių kortelių atgalia ranka!

Žmonės, kurie gali prišaukti nelaimę

Patyrinėkime sąrašą žmonių, kurie jus supa ir kurie sąmoningai ar nesąmoningai gali į jūsų namus pakviesti vagis. Nepatikėsite, bet šitame sąraše pirmuoju numeriu esate pažymėtas jūs pats. Net ir norėdamas nesugalvotumėte pavojingesnio įpročio, kaip nesulaikomai girtis mažai pažįstamų žmonių kompanijoje. Jūs galite taip paveikti klausytojų vaizduotę buto interjero prabanga ir vaizdo bei garso aparatūros kokybe, kad jau kitą rytą sulauksite vagių vizito. Pagyrūnui mano bičiuliui vagys sulaužė visus baldus ir išnešė aptriušusias buto duris, nes buvo labai įsižeidę ir supykę, kad patikėjo kvailomis kalbomis apie nebūtus mano bičiulio turtus. Ir teisingai padarė: negalima tuščiai plepėti ir atitraukti užimtus žmones nuo perspektyvesnių darbų.

Dažniausiai informacijos nutekėjimas vyksta per žmonas ir vaikus. Vakarų milijardieriai pripažįsta santūrų rūbų stilių. Postkomunistinių šalių turtuoliai velka ant savęs ir savo artimųjų viską, ką tik galima apvilkti arba apmauti. Eina štai gatve dama, pasipuošusi bebrų kailiniais, ir vedasi šešerių metų dukrelę, kuri nuo galvos iki kojų išdabinta šermuonėlių kailiais. Jos laimingos, tikras akibrokštas pavydiems žvilgsniams. Jos eina aukštai iškėlusios galvas ir nepastebi, kad pažeme įkandin jų it žaltys šliaužia nuolankus jų tarnas – vagis. Vieną gražią dieną jis tikrai pasibels į šių gražuolių duris. Vaikai mėgsta girtis ne mažiau nei suaugusieji. Beje, jie gali daug įdomiau papasakoti apie buto prabangą ar šeimos pinigus. Vaikai atvirauja savo draugams, tie – savo. Informacija pasklinda plačiai, tiesiog žaibo greičiu. O paskui suaugusieji stebisi – iš kur vagys taip gerai žinojo, kas, kur ir kodėl padėta? Reikia mokyti vaikus būti santūriais, nesigirti tais dalykais, kurie gali daug žalos atnešti į namus. Reikia tokio įpročio atsisakyti ir patiems. Nebūtina savo atžalas rengti prabangiai tarsi Paryžiaus manekenus: juk tuo provokuojate gatvės plėšikus, kurie gali būti pavojingi jūsų vaiko gyvybei ir sveikatai.

Draugus patartina pasirinkti (tik nepirkite jų) dar neturtingoje jaunystėje. Tada galėsite jais visiškai pasitikėti. Draugai, atsiradę verslo ir bohemos aplinkoje, dažniausiai būna patys pavojingiausi „vagių viliotojai“. Kartais jie net dirba išvien. Už tai gauna dalį pinigų nuo realizuotų pavogtų daiktų. Šiuolaikiniame versle iš viso nėra sąvokos „draugas“, nebent „bičiulis ... su ribota atsakomybe“. Pajamų paviešinimo šaltiniais gali tapti darbovietės, bendrovės ir draugijos.

Turtingą žmogų supa didelė armija į namus ateinančio aptarnaujančio personalo. Tai marga publika: ekonomės, kirpėjos, korepetitoriai ir muzikos mokytojai, masažuotojai, baldininkai, dažytojai ir panašiai. Kuo dažniau atsidaro jūsų durys, tuo daugiau galimybių į ateinančiųjų tarpą patekti turi nesąžiningi arba labai plepūs žmonės. Pastarieji be jokių blogų užmačių savo draugams pasakys: „ Jūs neįsivaizduojate, kokį aš butą mačiau...“.

Aptarnaujantį personalą patartina pasirinkti atsižvelgiant į giminių ar pažįstamų rekomendacijas. Venkite atsitiktinių ar įtarimų keliančių pasiūlymų. Aptarnaujančio personalo gretas papildo įvairūs valstybinių ir privačių kontorų tarnautojai: santechnikai, elektrikai, paštininkai, policijos įgaliotiniai, agitatoriai, draudimo firmų agentai. Jie taip pat gali paviešinti apie jus informaciją. Žinome daug atvejų, kai santechnikas arba apylinkės terapeutas laisvu laiku dirba nusikalstamos grupuotės informatoriumi. Draudimo agento, ieškančio eilinio „aukso veršio“, klasikiniu pavyzdžiu tapo kino filmo „Saugokis automobilio“ nupiešta situacija. Potencialiu informatoriumi gali būti bet kuris svečias, turintis galimybę įvertinti jūsų buto privalumus. Kuo mažiau bus neaiškių „svečių“, tuo ramiau jūs gyvensite. Su mažai pažįstamais svečiais arba vienadieniu aptarnaujančiu personalu – policijos, pašto, draudimo įstaigų atstovais – stenkitės bendrauti tik viename, specialiai tam skirtame, kambaryje. Jei jūsų kambarių durys nuolat atviros, išdėstykite baldus taip, kad į akis kristų ne patys brangiausi. Laukiant mažai pažįstamo žmogaus apsilankymo, patartina ypač vertingus daiktus perkelti į nuošalesnę vietą. Vaikų draugus geriau „uždaryti“ vaikų kambaryje, apriboti vaikščiojimo po butą vietas. Labai pavojingi atsitiktiniai sugėrovai ir atsitiktiniai sekso partneriai. Jie gali ne tik atvesti vagis, bet ir patys apšvarinti jūsų butą. Jie beveik niekuo nerizikuoja, nes išvakarėse prisigėręs šeimininkas vargiai prisimins jų veidus net ir po ryte išgertų dviejų litrų agurkų sūrymo.
– Vienas buvo žemas ... O gal aukštas?... O gal moteris?... Su ūsais atrodo... – išsiblaivę nukentėjusieji bando  sudarinėti žodinį nusikaltėlio portretą.
Suprantama, pagal tokį apibūdinimą surasti nusikaltėlio beveik neįmanoma.
 
Situacijos, kurios nepageidautinos

Dabar pakalbėkime apie šalutinius požymius, leidžiančius nusikaltėliams nustatyti butus, kurių šeimininkai išvykę. Be priežiūros paliktas butas – tikra palaima nusikaltėliui. Nėra didesnio malonumo, kaip plėšti butą, žinant, kad niekas nesutrukdys. Apie jūsų ilgėlesnį išvykimą iš namų pastabiam žmogui pasako kiekvieną vakarą tamsūs langai, tvankiomis dienomis nepraveriamos orlaidės, balkone nedžiūstantys margaspalviai skalbiniai, laikraščių ar žurnalų prikimšta jūsų pašto dėžutė, nesikeičiantys elektros skaitiklio parodymai, vazonuose nuvytusios gėlės. Akylam vagiui padeda laikraštyje išspausdinti jūsų skelbimai, kuriuose mėnesiui ieškote šuns ar kačiuko prižiūrėtojo. Pakabinkite ant durų užrašą „Draugai, vakarėlio nebus. Turiu skubiai išvykti. Būsiu rytoj“. Ir dar šįvakar jūsų bute apsilankys vagys. Pasidalinkite džiaugsmingai su kaimynais savo būsimos kelionės planais, ir tikrai jūsų butas atsidurs vagių taikinyje. Man pasakojo, kad vienas apsukrus vagis mėgo važinėti traukiniais. Atsipalaidavę bendrakeleiviai nuoširdžiai jam išsipasakodavo apie savo namus: ką juose turi, kur gyvena, ... kaip patogiau juos apvogti. Vagis išlipdavo iš traukinio artimiausioje stotyje, sugrįždavo į miestą ir ramiai pasidarbuodavo nurodytame bute. Jūsų išvykimą iš namų gali išduoti telefono autoatsa- kiklis. Ypač jeigu tiesiai jis šitai ir patvirtins. Todėl pravartu į autoatsakiklį valdišku tonu įrašyti, kad šis numeris laikinai atjungtas dėl gedimo linijoje arba už įsiskolinimą. Apie tuščius namus išraiškingai kalba ilgas telefono čirškimas už durų. Sumažinkite skambučio garsą iki minimumo, galbūt ir visai atjunkite telefoną.

Apiplėšimus išprovokuoja patogus priėjimas ar privažiavimas prie namo. Seniai pastebėta, kad kraštinės vilos ir nuošalūs kaimo namai dažniau nukenčia nuo vagių. Patekti į butą padeda netoli langų ir balkonų esančio kopėčios, laiptai, laiptinių stogeliai ir priestatų stogai, medžiai, sujungti balkonai.

Nusikaltėliai įžūlūs, gali jus ištardyti ir patys. Paskambins iš miesto telegrafo arba vogto mobilaus telefono ir pasakys: „Mes atliekame telefono laidų patikrinimą. Kada jūs būsite namuose? Rytoj? O poryt? O ar dar kas nors bus namuose?“ Jūs sąžiningai paaiškinsite, kuriomis valandomis būsite, o kuriomis – ne. Nusikaltėliui to ir tereikia. Vagių išmonei, regis, nėra ribų. Gali jie apsimesti agitatoriais, gaisrininkais, inspektoriais arba vyriausiais architektais, tikrinančiais buto sienų storį. Dažniausiai ant tokių neįmantrių „kabliukų“ užkimba vaikai. Atsiprašančiu tonu skambinančiam vagiui jie paaiškina, kad rytoj „tėčio ir mamos iki pietų nebus, senelės irgi nebus, o aš pats iš mokyklos grįšiu apie penkioliktą valandą“. Pasitaiko, kad vagys sugadina televizoriaus anteną, o tada paskambina telefonu ir prisistato gedimų šalinimo meistrais.
– Jūsų įvadas prasitrynė ir pažeidėte bendrąjį kabelį! Reikia pašalinti gedimą. Kada būsite namuose?“ – lepteli pirmą po ranka pasitaikiusią nesąmonę, kuri, deja, jus iškart įtikina ir priverčia pasakyti, kokiu metu butas bus tuščias.

Papasakosiu dar vieną anekdotinį atsitikimą, kai naujame mikrorajone visi vieno kvartalo gyventojai neteko brangenybių ir įvairių vertingų daiktų. Ant visų laiptinių durų buvo pakabinti skelbimai: „Sanitarinė epideminė tarnyba jūsų name vykdys privalomą tarakonų ir blakių naikinimą. Visi gyventojai 12 d. nuo 13.00 iki 16.00 turi būti namuose. Jeigu nebūsite, padėkite prie savo buto durų trilitrinius stiklainius parazitų naikinimo skysčiui įpilti“. Paklusnūs gyventojai padėjo indus ir tokiu būdu pažymėjo tuščius butus. Vagys, kaip ir buvo pažadėję, būtent tą dieną ir būtent tomis valandomis apšvarino absoliučiai visus stiklainiais pažymėtus butus.

O štai sutuoktinių pora kartą gavo du bilietus į labai įdomų spektaklį. Pridėtame laiškelyje buvo parašyta: „Atspėkite, nuo ko?“ Sutuoktiniai paspėliojo ir nuėjo žiūrėti spektaklio. Po spektaklio ant visiškai tuščio buto grindų rado dar vieną laiškelį: „Dabar jūs jau žinote, nuo ko. Nuoširdus ačiū!“

Verčiau būti įtariu, bet ne elgeta

Apsaugoti butą nuo vagių nėra paprasta. Įgudusios jų rankos atrakina sudėtingiau-sias banko seifų duris, išlavinta fantazija sukuria tokias situacijas, kad paskui ilgai negalime atsistebėti savo pačių kvailumu. Štai keletas patarimų, kurie galbūt ir negarantuos šimtaprocentinės jūsų buto apsaugos, bet padės bent jau išvengti elementaraus neapdairumo:
 Įstatykite dvigubas duris ir nepritvirtinkite ant jų lentelės, kurioje būtų nurodyta jūsų profesija.
 Pakabinkite ant langų nepermatomas užuolaidas.
 Interjerą rodykite tik patikimiems draugams.
 Išmokykite vaikus nepasakoti apie šeimos turtus.
 Stenkitės viešai nedemonstruoti savo finansinių galimybių.
 Samdykite repetitorius, masažistus, statybos darbininkus tik su pažįstamų rekomendacijomis.
 Neįsileiskite į butą nekviestų televizoriaus ar telefono remonto meistrų.
 Neįsileiskite į butą valstybės tarnautojų, nepatikrinę jų dokumentų.
 Neatsakinėkite į telefoninius prašymus, susijusius su informacija apie jus ir jūsų butą.
 Nedėkite į laikraščius skelbimų, kuriuose ieškosite brangių ar antikvarinių daiktų.
 Nemeskite į šiukšlių konteinerius vertingų daiktų pakuočių ir pirkimo čekių.
 Nepalikite autoatsakiklyje įrašų, kurie leistų suprasti, kad jūsų nėra namuose.
 Nepasakokite atsitiktiniams asmenims apie brangenybes, kurios yra jūsų namuose.
 Neįsileiskite į butą mažai pažįstamų ir atsitiktinių žmonių.

                                                                                                                                                                      Kazimieras Šatas

 

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt