2020-10-20, antradienis, 23:31.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:13, leidžiasi 18:18, dienos ilgumas 10:5.
A1
SFR1 Raseiniai

Nuo tymų apsaugo skiepai

2015-03-04, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Nuo tymų apsaugo skiepai

Tymai - ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Nepaisant to, kad tymai yra suvaldomi efektyviomis imunoprofilaktikos priemonėmis, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tymai išlieka svarbia vaikų sergamumo ir net mirtingumo priežastimi visame pasaulyje, ypač jaunų vaikų tarpe.

 


Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje 2014 m. sirgo tymais 11 asmenų (2013 m. – 35 asmenys). Visi sirgusieji buvo neskiepyti arba nepilnai skiepyti. Raseinių rajone paskutinis susirgimas tymais registruotas per 2002 m. Lietuvoje kilusį tymų protrūkį, kurio metu tymais susirgo 103 asmenys, iš jų 2 asmenys buvo Raseinių rajono gyventojai.


Infekcijos šaltinis - sergantis tymais žmogus.  Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis, tačiau užsikrėsti galima ir per kvėpavimo takų sekretais suterštus aplinkos daiktus. Tymai yra labai laki infekcija ir pakanka bent 15 min. trukmės kontakto su sergančiuoju, kad įvyktų imlaus asmens užsikretimas. Po kontakto su sergančiuoju, tymais suserga 90-95 proc. imlių, imuniteto neturinčių asmenų. Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas leidžiasi žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai  prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Kadangi infekcijos sukėlėjas yra virusas, specifinio gydymo šiai infekcijai nėra, todėl rekomenduojama taikyti specifines profilaktines priemones.

 


Kauno visuomenės sveikatos centro Raseinių skyriaus specialistai primena, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami pagal Lietuvos Respublikos  vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų - epideminio parotito - raudonukės (MMR) vakcina.

 

2014 m. Raseinių rajone  vaikų profilaktinių skiepijimų nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito apimtys 2 m. amžiaus grupėje siekė 93,7 proc,  ir 8 m. amžiaus grupėje - 93,0 proc. PSO duomenimis, skiepijimo apimtimi, kurią pasiekus galima valdyti užkrečiamąsias ligas, laikoma, kai paskiepijama ne mažiau kaip 90–95 proc. vaikų. Esant nepakankamoms skiepijimų nuo šių infekcijų apimtims, didėja ne tik pavienių susirgimų, bet ir šių ligų protrūkių tikimybė ateityje.


Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 m. Jei vaikas dėl kokių nors priežasčių nebuvo paskiepytas minėta vakcina, dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Skiepytis rekomenduojama ir neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems tymais nesirgusiems suaugusiesiems, ypač susiruošusiems keliauti į šalis, kuriose registruojami susirgimai tymais.

 

 

 

Kauno visuomenės sveikatos centro
Raseinių skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Kurelaitienė


 

Contact form

B1
B2
B3

Šios dienos vardadieniai

B4
B5
B6
B7a1
B7a2
B7a3
B7a4
B7a5
manoMiestas.lt

Redakcija:
mob. (8 691) 44 277
e.p. info@manomiestas.lt